Kluby Seniora w Gminie Płużnica – relacja

Klub Seniora w Wiewiórkach

Klub Seniora w Wiewiórkach w sierpniu intensywnie przygotowywał się do udziału w Dożynkach Gminnych 2018r. Panie zgłosiły swój wieniec do konkursu „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Ich praca została doceniona i zajęły III miejsce. Osobami , które głównie przyczyniły się do powstania pięknej pracy były Panie Halina Napora z Wiewiórek i Krystyna Ogrodowska z Gorynia. Ponadto Seniorzy chętnie podczas zajęć kulinarnych przygotowywali przetwory z jabłek i śliwek , które przynosili z własnych ogrodów. Panie lubią zajęcia ruchowe, szczególnie na siłowni , która znajduje się przy Świetlicy. Z Panią psycholog dyskutują na ważne tematy m.in. autorytetów i upływającego czasu, grają w gry ćwiczące umysł i zapamiętywanie. W okresie 24-28.09.2018 r. zorganizowano imprezę integracyjną „Stara/Nowa Szafa”, podczas której mieszkańcy mogli wymienić się odzieżą. Społeczność Klubu jest coraz bardziej zżyta, seniorzy wzajemnie się wspierają i dopingują.

Monika Kaliszewska

Klub Seniora w Mgowie

Minął kolejny pracowity miesiąc dla uczestników Klubu Seniora w Mgowie.
Oprócz cyklicznych, bardzo interesujących zajęć z trenerami , Panią Prawnik oraz Panią doktor geriatrii i psychologii, mieliśmy przyjemność wykonywać ćwiczenia fizyczne na świeżym powietrzu oraz spacerować po okolicy.
Wraz z instruktorką od zajęć artystyczno- rękodzielniczych stworzyliśmy piękne, oryginalne bukiety kwiatów oraz trójwymiarowe obrazy.
Wrzesień, to także miesiąc zbiorów upraw z pól. Nasz mały ogródek, również odwdzięczył się nam warzywami i owocami. Oprócz kwiatów, udało nam się wyhodować słoneczniki, pomidory oraz arbuzy. Za zebrane plony uroczyście podziękowaliśmy przy spotkaniu dożynkowym.

Bernadeta Ślizewska

Klub Seniora w Wieldządzu

W miesiącu wrześniu prawie codziennie seniorzy mieli spotkania z trenerami, które bardzo polubili. Są to zajęcia z rękodzieła, rekreacyjno-ruchowe, spotkania z prawnikiem, psychologiem i lekarzem geriatrą ,seniorzy chętnie biorą w nich udział. Codziennie  przygotowujemy poczęstunki oraz zajęcia kulinarne więc seniorzy nie muszą gotować w domach. Oprócz wymienionych zajęć lubią też gry planszowe, krzyżówki oraz  zagadki. Korzystając z ładnej pogody wiele czasu spędzaliśmy na świeżym powietrzu.12 września Klub Seniora zorganizował spotkanie integracyjne z opiekunami faktycznymi i opiekunkami mobilnymi. 15 września Klub Seniora wspólnie ze Stowarzyszeniem Inicjatywa z Wąbrzeźna z udziałem naszego trenera Wojtka Trzcińskiego zorganizowaliśmy mecz piłki plażowej nad naszym jeziorem. Po rozegranym meczu było wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek. Powoli mijają ciepłe letnie dni więc teraz więcej czasu będziemy spędzać w naszym Klubie.

Elżbieta Cieślik.

Klub Seniora w Uciążu

Seniorzy wrzesień rozpoczęli bardzo aktywnie. Pomimo zajęć rekreacyjno-ruchowych wybierali się na spacer do lasu po szyszki, z których będą robić choinki. W Klubie odbyły się zajęcia z radcą prawnym, z doktor geriatrą, z psychologiem i zajęcia artystyczno- rękodzielnicze. Seniorzy bardzo chętnie przychodzą na zajęcia i aktywnie w nich uczestniczą. Wiele czasu spędzają w kuchni, gdzie powstają tradycyjne i pyszne dania. Każdy wymienia się swoimi przepisami i doświadczeniem.

Kinga Borowska

Klub Seniora w Orłowie

W Klubie Seniora w Orłowie zawsze jest coś do roboty seniorzy bowiem całe lato zajmowali się zaprawianiem wiśni, jabłek, śliwek, a obecnie dyni i cukinii. Seniorki lubią kuchcić i tak w tym roku przygotowały poczęstunek na wiejskie spotkanie integracyjne jak również poświęciły swój czas wolny i przygotowały grochówkę na dożynki gminne. Oczywiście nie tylko gotują, lubią bardzo zajęcia na świeżym powietrzu i z chęcią organizują sobie zawody w „Bulle”, spacery, gimnastykę czy ognisko. We wrześniu seniorzy z KS udali się wraz ze swoimi opiekunami na krótki wypoczynek do Inowrocławia. Seniorzy mogli skorzystać z niektórych usług zaoferowanych w uzdrowisku i pobytu w grocie solnej. Wyjazd ten bogaty w spacery przy tężni był bardzo mile spędzonym pobytem integrującym uczestników. Korzystając z darów jesieni Panie zajęły się stroikami z wykorzystaniem suszek, orzechów kasztanów i żołędzi, planują też stroiki na zbliżające się święta.

Eleonora Chojnacka

Klub Seniora w Płużnicy

We wrześniu odbył się wyjazd integracyjny Seniorów i opiekunów faktycznych do Ciechocinka. Seniorzy mieli okazje pospacerować po Parku Zdrojowym, zwiedzić Tężnie oraz uczestniczyć w dancingu w Restauracji Bristol. W Klubie Seniora co tydzień odbywały się zajęcia rekreacyjno-ruchowe, doradztwo psychologiczne, prawnicze oraz doradztwo z panią doktor geriatrą. Seniorzy jak zawsze mieli dużo pytań do naszych doradców. Seniorzy chętnie też brali udział w warsztatach kulinarnych.

Ewelina Tomasik

Klub Seniora w Błędowie

Korzystając z pięknej pogody wrześniowej chętnie ćwiczymy na świeżym powietrzu a siłownia zewnętrzna jest nam nie straszna. Robimy duże postępy i coraz bardziej nasze ciało jest elastyczne. Śmiechu jest co niemiara ale wspólne zabawy i ćwiczenia pomagają nam rano chętnie wstać z łóżka i spotkać się w klubie. Poprzez plac zabaw przypominają nam się młode lata i nawet wspominamy dziecięce piosenki bawiąc się przy tym do łez. Lubimy także porozmawiać z psycholog Asią, która wie jak z nami postępować i daje nam dobre rady żeby w życiu było lżej. A w chwili oderwania się od rzeczywistości – gra bingo i remik to nasz „hazard”.

Dorota Warczak

Klub Seniora w Nowej Wsi Królewskiej

We wrześniu w klubie dominowały potrawy z jabłkami, które przynosiły seniorki ze swoich ogródków. Bardzo dużo graliśmy w „koło fortuny”, „słowne kalambury”, „pamięć”, oraz poznaliśmy nową grę „QWIRKLE”. Seniorzy sami zauważyli, że im więcej rozwiązują wykreślanki i krzyżówki, to idzie im coraz lepiej i jest im to potrzebne-ćwiczą ręce, oczy i umysł.

Kinga Isbrandt