Jesień w Klubie Seniora w Orłowie

Przyszła jesień, seniorzy dużo rozmawiają o zdrowiu, a w obliczu panującej na świecie epidemii jest ono temat numer jeden w klubie. Jesienna aura sprzyja nostalgii, uczestnikom zajęć zebrało się na wspominki, opowiadali jak wyglądały kiedyś ich miejscowości, szkoły, jak zmieniła się wieś, wspominali znajomych i rodziny.

Seniorzy z chęcią biorą udział we wszystkich zajęciach, jednak szczególnym powodzeniem cieszą się zajęcia rękodzielnicze, na których odkrywają swoje ukryte talenty, na co dzień grają w gry towarzyskie oraz poprawiają swoja sprawność ruchową na zajęciach ruchowych z trenerem. Na spotkaniach z pielęgniarką geriatrii poruszają tematy dobrze znanych seniorom chorób takich jak depresja, zabieg gastroskopii czy różnego rodzaju bóle, zostały też omówione zasady przechowywania leków oraz ogólne informacje na temat pierwszej pomocy przedlekarskiej. Podczas codziennych zajęć uczestnicy poruszali temat ekologii, jak ważne jest wykorzystywanie po raz kolejny rzeczy takich jak ubrania, gazety, książki, korzystanie z toreb wielorazowych zamiast reklamówek, jak segregować śmieci i oszczędzać wodę. Od września klub wzbogacił się o fotel masujący, z którego seniorzy korzystają, aby się zrelaksować i wymasować mięśni karku, kręgosłupa oraz nóg.

Korzystając z obfitych jesiennych zbiorów seniorzy z chęcią dzielą się i wspólnie w klubie zaprawiają szczaw, śliwki, dynie, cukinie. Seniorzy otrzymali również od darczyńcy bezpłatnie buraczki, które również wylądowały w słoikach.

Niestety w październiku kluby seniora zostały znowu zamknięte, seniorzy mają z opiekunką kontakt telefoniczny, a przy okazji dostarczania zadań, sprawunków czy paczek z owocami mają okazje osobiście porozmawiać i podzielić się swoimi problemami i radościami.

Seniorzy w miarę możliwości i przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności wychodzą wspólnie na spacery. W październiku kilku seniorów wyjechało na grzyby wspólnie z klubem z Nowej Wsi Królewskiej, a we wrześniu seniorzy wraz z opiekunami mieli okazje wyjechać na spektakl kabaretowy „Lekko nie będzie” do Torunia.

Korzystając z otrzymanego również od darczyńcy w październiku dużego zbioru książek, między innymi kryminały, powieści, biografie, wszyscy chętni mogli sobie coś wybrać na długie jesienne wieczory. W związku z ogłoszeniem przez AR i MR rządowej pomocy dla posiadaczy chryzantem przy współpracy z KGW w Orłowie zostały pozyskane i rozdane między innymi seniorom chryzantemy, które ozdobiły przydrożne ogródki kwiatowe seniorów, oraz teren przy świetlicy, w której znajduje się Klub Seniora.

Wszyscy mamy nadzieję, że ten czas epidemii szybko minie i wkrótce wrócimy do spotkań stacjonarnych w Klubie.

Opiekunka klubu Eleonora Chojnacka