Klub Seniora w Zaskoczu

Czas wiosenny dla Klubu Seniora Zaskocz minął dość ciekawie. Jak zwykle seniorzy chętnie uczestniczyli w stałych zajęciach i przygotowywali różne posiłki. W czerwcu doszły nam nowe zajęcia – warsztaty opieki senioralnej. Na pierwszym spotkaniu rozmawialiśmy na temat zbilansowanej diety i żywienia.
W maju mieliśmy okazję gościć lekarza geriatrę. Na tym spotkaniu seniorzy chcieli się dowiedzieć jak u siebie, czy najbliższych zauważyć zbliżający się zawał, udar, czy inne choroby często pojawiające się wśród starszych ludzi. Niestety na tym wykładzie uczestnicy się dowiedzieli się, że nie można jednoznacznie określić, czy zbliża się jakieś niebezpieczeństwo. Ponadto seniorzy dowiedzieli się w jaki sposób mamy zareagować i udzielić pierwszej pomocy, gdy życie kogoś innego jest zagrożone.
Największą satysfakcję sprawiło jednak uczestnikom Klubu wykonanie róż ze wstążki podczas warsztatów rękodzielniczych. Seniorzy wykonywali je jeszcze przez długi czas w trakcie codziennych zajęć Klubu. Ponadto z ciekawszych warsztatów rękodzielniczych uczestnicy projektu wykonali piękne palmy wielkanocne, ogrody w szkle czy obrazy wykonane techniką decoupage.
Członkowie Klubu powoli zapełniają domowe spiżarnie różnymi przetworami. Do tej pory udało nam się zrobić miód z mniszka lekarskiego, syrop z melisy, mięty, lipy oraz kwiatu czarnego bzu. Ten ostatni syrop wywołał wiele kontrowersji. Pozornie nam nie wyszedł i miał zostać wylany w fazie macerowania, jednak po burzliwej debacie został on dokończony. I to był słuszny wybór, gdyż w końcowym efekcie syrop z kwiatu bzu wyszedł znakomicie.
W kwietniu seniorzy wzięli udział w zorganizowanej w Klubie prelekcji pt. „Jak dbać o słuch”. Podczas tego wykładu każdy z uczestników mógł sobie bezpłatnie zbadać słuch.
Podczas jednych ze spotkań omówiliśmy zagrożenia płynące ze strony nieuczciwych osób, które chcą oszukać ludzi starszych tzw. „metodą na wnuczka”. Ten temat był poruszony, gdyż ostatnio w naszym rejonie w taki sposób została oszukana jedna osoba.
W ostatnim czasie świętowaliśmy m.in. Święta Wielkanocne, Dzień Matki czy Dzień Ojca. To jednak nie wszystko. Tradycją w naszym Klubie stały się spotkania urodzinowe. Na każdym z nich pojawia się tort, życzenia i tradycyjnie odśpiewane „Sto lat”. W szczególności solenizanci spędzają ten czas w miłej atmosferze.
21 czerwca seniorzy nad jeziorem w Łopatkach przypomnieli stare świętojańskie zwyczaje, związane z powitaniem lata. Dzień prędzej uczestnicy wykonali jeden duży wianek zrobiony tradycyjnie z naturalnych materiałów. W wieńcu pojawiły się kwiaty polne, ogrodowe, zioła i zboża. Pogoda tego dnia była zmienna, ale pomimo tego seniorzy cieszyli się, że mogli chociaż chwilę pobyć w gronie znajomych na łonie natury.
Seniorzy wzięli udział w konkursie internetowym pt. „Praca sprzed lat”. Nadal czekamy z niecierpliwością na wyniki. Organizatorzy przewidzieli nagrody dla osób prywatnych jak i dla klubów seniora i tym podobnym instytucjom.