Klub Seniora w Łopatkach

Kolejne letnie i ciepłe dni spędzone przez seniorów na zajęciach w Klubie Seniora w Łopatkach dostarczyły pięknych i niezapomnianych wrażeń. Seniorzy w ramach realizowanych cyklicznych spotkań z instruktorem ruchu, korzystali nieodpłatnie z atrakcji jakie daje ośrodek – Centrum Aktywnego Wypoczynku w Łopatkach. Seniorzy mogli pływać kajakami, rowerami wodnymi, pokonywali przy tym własne słabości i ograniczenia. Innym razem doskonalili technikę Nordic Walking w otulinie pobliskiego lasu i ścieżki przyrodniczej, zakończonej wspólnym grillowaniem. Innym to razem uczestniczyli w grach zespołowych, poprawiających zręczność i koncentrację.

Podczas cyklicznych zajęć rękodzieła seniorzy włączyli się w przygotowanie dekoracji kwiatowych do wieńca dożynkowego, poznali technikę haftu wstążeczkowego, technikę splotu makramowego,  malowali obrazki metodą de-coupage, oraz obrazki na szkle, wykonali anioły makramowe.

Dodatkowo w tym okresie odbyły się trzy spotkania -warsztaty opieki senioralnej, z  pielęgniarką, gdzie seniorzy i ich opiekunowie mogli zgłębić wiedzę na tematy udaru , jak rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy, temat zdrowego odżywiania  i diety w odżywianiu, poznali tematykę chorób cywilizacyjnych w tym cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, otrzymali fachową wiedzę medyczną na zadawane pytania.

Seniorzy raz w miesiącu odbywają spotkania z psychologiem. Podczas doradztwa psychologicznego  wykonują zadania usprawniające pamięć i koncentracje. Mogą również indywidualnie odbyć rozmowy jeśli mają taką potrzebę.

Klub Seniora może również pochwalić się pierwszymi plonami zebranymi z ogrodu warzywnego prowadzonego i pielęgnowanego przez nich samych, oraz wykonanymi przetworami, które następnie dodają do przygotowywanych domowych obiadów. Samodzielne wg tradycyjnych receptur przetworzyli ogórki, buraki i regularnie przygotowywali surówki.

We wrześniu odbył się Drugi Gminny Dzień Seniora, tym razem seniorzy udali się do Centrum Aktywnego Wypoczynku w Osieczku, gdzie przybyli seniorzy z innych Klubów i terenu gminy Książki. Seniorzy mogli podziwiać występy dzieci z SPiP z Książek. Nie zabrakło toastu i życzeń od Wójta Gminy Pana Krzysztofa Zielińskiego, wspólnych tańców i poczęstunku. Całej imprezie towarzyszyły piękna pogoda i radosne chwile.

Końcem września seniorzy wraz z opiekunami udali się do teatru do Grudziądza. Komediowy i trochę sarkastyczny spektakl „ Imię” przysporzył wiele pozytywnych emocji. Była to okazja do zetknięcia się z nową formą kultury. Niektórzy seniorzy po raz pierwszy w życiu brali udział w spektaklu teatralnym. Świetna obsada znanych aktorów takich jak: Małgorzata Foremniak, Wojciech Malajkat, Szymon Bobrowski, Mateusz Banasiuk, Marcin Hycnar oraz Dorota Krempa zapewniła wybitny poziom sztuki i dostarczyła niezapomnianych wrażeń.

Opiekunka Klubu Seniora

Monika Kryniecka